Jelenie Skały -3km
Dawny poniemiecki punk widokowy na pn-zach zboczu góry Tłoczyny, z którego rozciąga się widok na część Gór Izerskich i na Pogórze Izerskie.
Ścieżki rowerowe SINGLTREK – 7 km
Single Track – są to naturalne ścieżki rowerowe, nowo wybudowane, o maksymalnym nachyleniu 5 proc., szerokości do 0,8 m, zlokalizowane w Świeradowie-Zdroju przy gondoli, w masywie Zajęcznika i wokół Czerniawskiej Kopy.
Wjazd na trasę i sama trasa jest dobrze oznakowana. Trasy wytyczono niedaleko kolei gondolowej, na Zajęczniku oraz wokół Czerniawskiej Kopy. Metrowej szerokości ścieżki wiją się pomiędzy drzewami i wśród leśnych polan. W miejscach, w których przejazd byłby utrudniony wybudowano mostki, kładki i przejazdy. Poszczególne ścieżki łączą się dzięki wcześniej istniejącym drogom. Trasa jest prawie cały czas lekko nachylona w dół (momentami nachylenie jest większe, ale nie przekracza 5 %) i dzięki temu Singltrek jest dostępny dla każdego rowerzysty. System ścieżek ma długość 40 kilometrów po stronie polskiej i łączy się ze ścieżkami po stronie czeskiej (tam również jest ok. 40 km tras). Każda z tras jest jednokierunkowa, jednak są na nich miejsca, w których można wyprzedzać wolniejszych rowerzystów
Świeradów -Zdrój – 7 km – www.swieradowzdroj.pl
Świeradów-Zdrój jest jednym z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. Dzięki swojemu unikalnemu położeniu oraz źródłom wód mineralnych od wieków przyciąga rzesze kuracjuszy, którzy reperując swoje zdrowie mogą jednocześnie podziwiać piękno Gór Izerskich.
Dziś obok kuracjuszy do Świeradowa przyjeżdżają także coraz liczniej turyści chcący po prostu oddychać zdrowym górskim powietrzem, a niedawno otwarta Kolej Gondolowa uczyni ze Świeradowa-Zdroju także jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w zachodniej Polsce
Zamek Czocha – 15 km – www.zamekczocha.pl
Zamek Czocha powstał w połowie XIII wieku z inicjatywy króla czeskiego Wacława II jako warownia obronna Czech. W roku 1315 książę piastowski, Henryk I jaworski ożenił się z księżniczką czeską Agnieszką i w posagu otrzymał zarówno zamek, jak i okoliczne tereny. Przez wieki zamek był przebudowywany na rezydencję przez zamieszkujące tu szlachetne rody rycerskie: von Klűx, von Nostitz i von Űchtritz. Swoje znaczenie militarne zamek ostatecznie utracił po wojnie trzydziestoletniej. W nocy z 17 na 18 sierpnia 1793 r. wielki pożar zamienił zamek w ruinę, kładąc kres jego świetności. Ostatni przedwojenny właściciel zamku, Ernest Gűtschow, na początku XX wieku zlecił przebudowę obiektu wybitnemu architektowi, prof. Bodo Erhardtowi. Dzięki tej przebudowie, zamek stał się jednym z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska.
Szklarska Poręba – 20 km – www.szklarskaporeba.pl
Sztolnie Kowary – 30 km – www.sztolniekowary.com
To interesujaca trasa turystyczna i blisko 700 lat historii poszukiwania kruszców. Jest to jedna z ponad 20 sztolni radziecko-polskich zakładów R-1 zajmujących się poszukiwaniem, pozyskiwaniem i wysyłaniem rudy uranowej do ZSRR z przeznaczeniem do wyprodukowania pierwszej radzieckiej bomby atomowej w latach 1945-47. W tym czasie działalność wydobywcza w Kowarach i okolicy była otoczona ścisłą tajemnicą. A i później dzieje tych sztolni nie były do końca jawne. Wybudowanie dla potrzeb Uzdrowiska Cieplice w sztolni komory inhalacyjnej pozwoliło na prowadzenie leczenia radonowego. Było to jedno z trzech w Europie takich inhalatoriów.
Zamek Chojnik – 20 km– www.chojnik.pl
Ruiny warowni obronnej z XIII wieku. Zamek wzniesiono na górze o tej samej nazwie na wysokości 627 m n.p.m. Wspinaczka, choć nieco mozolna, nagrodzona jest malowniczym widokiem na całą Kotlinę Jeleniogórską. A z wieży zamkowej rozciąga się przepiękna panorama na Karkonosze, Izery i Rudawy Janowickie.
Liberec – 40 km – www.liberec.pl
Wybitny ośrodek administraji, kultury, przemysłu oraz sportu nie tylko Gór Izerskich, lecz także całego regionu. Miasto to leży w kotlinie pomiędzy zboczami Gór Izerskich i Grzbietu Jeszczedzkiego. Do wybitnych zabytków historycznych należy przede wszystkim renesansowy zamek liberecki w centrum miasta, którego najstarsza część pochodzi już z roku 1578. Kolejną wybitną dominantą miasta jest również pseudorenesansowy ratusz z pod końca 19. stulecia, zbudowana przez wiedeńskiego architekta F. Neumanna. Bardzo ciekawym budynkiem jest również Północnoczeskie muzeum z końca 19. stulecia, którego wieża jest kopią wieży starego ratusza. Do wybitnych budynków należy także pseudorenesansowy teatr F.X.Szaldy. Z licznych kościołów najstarszym jest arcydziekańska katedra Św. Antoniego z 16. stulecia.
Frydlant – 35 km– www.mesto-frydlant.cz
Nasze ulubione linki :