PROJEKT ŚCIEŻKI DYDAKTYCZNO TURYSTYCZNEJ PRZECZNICA

„Tradycje turystyczne Przecznicy. Ścieżka dydaktyczna” – projekt i wdrożenie przestrzennego systemu informacyjnego, realizowanego przez studentów Wzornictwa i Grafiki przy współudziale Fundacji Propagandy Sztuki.
W dniach 7-12 kwietnia w Przecznicy w Górach Izerskich zrealizowany został projekt „Tradycje turystyczne Przecznicy. Ścieżka dydaktyczna”.
Dzięki połączonym, kreatywnym siłom zespołów studentów z Laboratorium Designu Interdyscyplinarnego na kierunku Wzornictwa, prowadzonemu przez dr Michała Filipiaka oraz Pracowni Grafiki Informacyjnej na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej, prowadzonej przez dr hab. Lucynę Talejko-Kwiatkowską oraz mgr Agatę Kulczyk, powstała kompletna koncepcja realizacyjna. Oparta jest na wyznaczeniu sieci punktów informacyjnych wraz z systemem graficznym, oraz jego przestrzennymi nośnikami. Wyjściowy materiał informacyjny został przygotowany w oparciu o opracowania historyczne oraz ikonograficzne przedwojennego, turystyczno – uzdrowiskowego charakteru Przecznicy.
Projekt powstał przy współpracy z Gminą Mirsk oraz Fundacją Propagandy Sztuki.
Planowany termin wdrożenia systemu – jesień 2014 za pośrednictwem Fundacji Propagandy Sztuki.

MIĘDZYNARODOWY PLENER MALARSKO-FOTOGRAFICZNY

W dniach 24-28 marca 2014 w Przecznicy odbył się malarsko – fotograficzny plener artystyczny. W wydarzeniu udział wzięli studenci Studiów w języku angielskim z Uniwersytetu artystycznego w Poznaniu. Koordynatorami artystycznymi byli wykładowcy poznańskiej uczelni artystycznej – dr Michał Filipiak (grafika), dr Tomasz Kalitko (malarstwo) oraz dr Jarosław Klupś (fotografia). Miejsce pleneru nie było przypadkowe, Art Pension w Przecznicy, w Górach Izerskich stanowi siedzibę Fundacji Propagandy Sztuki, której założycielami są artsta malarz Olgierd Pikiewicz oraz Joanna Fajge.
Dom – galeria i studio artysty zarazem, ulokowany w starym poniemieckim pensjonacie, przepełnionym twórczą atmosferą wraz z przemiłymi gospodarzami, ferią zapachów kulinarnych oraz synkopowych dźwięków, granych również na żywo, pozwalały na niczym nie ograniczoną ekspresję artystyczną. Uczestnicy pleneru to studenci zarówno studiów licencjackich jak i magisterskich, studiują na takich kierunkach jak: malarstwo, fotografia, wzornictwo przemysłowe, scenografia oraz grafika. Pochodzą z następujących krajów: Stany Zjednoczone, Kanada, Gruzja, Rosja, Turcja, Korea Południowa, Bułgaria, Finlandia, Ukraina, Cypr Północny, Chiny oraz Irlandia. Korzystając z lokalizacji o charakterze historyczno – kulturalnym, studenci mieli okazję poznać część z otaczających miejsc, rejestrując je, tworząc na ich temat swoje prace. Odwiedzili między innymi Zamek Czocha, zaporę na jeziorze leśnińskim, Kowary wraz z muzeum minatur, Karpacz ze Świątynią Wang, Świeradów Zdrój oraz dzięki uprzejmości Gminy Mirsk, mieli możliwość nocnej eksploracji kopalni Św. Jana w Krobicy. Tematem pleneru było światło oraz cień w wobec struktury, obiektu i detalu w otaczającej przestrzeni. Powstało kilkadziesiąt prac w technice fotograficznej, rysunkowej oraz malarskiej, przez pejzaże, grupy oraz pojedyncze obiekty architektoniczne, z ich relacjami w stosunku do otoczenia w kontekscie działania światła, po struktury i detale przedmiotów oraz żywych modeli,zarejestrowanych w reporterskim obiektywie.