Art Pension
Przed wojną w Przecznicy ( daw Querbach) znajdowało się 5 pensjonatów ( ” Linden baude”, ” Kretscham”, „Dressler Gasthaus und Fleicherei”, ” Haus Bergfrieden” oraz ” Ludwigshof”), 16 domów gościnnych i 14 domów z pokojami do wynajęcia. Jednym z pensjonatów był własnie obecny Art Pension, a dawna jego nazwa to ” Haus Bergfrieden”. Dom został wybudowany przez Gerharda Schultza w 1935 roku. Pensjonat oferował 30 miejsc noclegowych, śniadania lub całodzienne wyżywienie.
Przecznica- Querbach
Po wybudowaniu w 1865 przebiegającej w pobliżu linii kolejowej linii Wrocław – Jelenia Góra – Zgorzelec – Berlin, ze stacją w odległym o 5 km na północ Rębiszowie wieku XX wieś chętnie była odwiedzana przez mieszkańców tak Berlina, jak Wrocławia i zyskała cechy wsi letniskowej i ośrodka turystycznego; znana była wówczas jako Querbach („Poprzeczny Potok”, stąd polska nazwa Przecznicki Potok i obecna nazwa samej wsi)
Osadnictwo we wsi datuje się prawdopodobnie pod koniec XV w., a w wieku XVI rozwinęło się w tej okolicy górnictwo kobaltu (równocześnie z wydobyciem w położonej w odległości ok. 3 km na zachód wsi Gierczyn rud cyny). Działała tu jedna z większych kopalń w tej okolicy, „Fryderyk Wilhelm”, eksploatująca rudy kobaltu w latach 1596-1618.
Przemysł wydobywczy we wsi zintensyfikował się po uruchomieniu tu przez von Schaffgotscha ok. 1769 kopalń („Karol”, „Jan Nepomucen”, czynne krótko, oraz „Anna Maria” – ta ostatnia, położona na zboczu wzgórza Prochowa (495 m n.p.m.) czynna była od 1780 r. do 1843 r. i do tego czasu wybudowano w niej sztolnie i korytarze o głębokości sięgającej 110 m. Ślady po kopalni „Anna Maria” zachowały się do dziś, podobnie jak liczne we wsi murowane i drewniane domy pochodzące jeszcze z XIX w., nawet z jego pierwszej połowy.
Zródlło tekstu : Wikipedia